چرا می‌گوییم برای کاهش وزن حداقل نیم ساعت ورزش لازم است؟

کاهش وزن

چرا می‌گوییم برای کاهش وزن حداقل نیم ساعت ورزش لازم است؟

زیرا در 10 دقیقه نخست ورزش هوازی (مثلا پیاده‌روی)، حدود 90 درصد قند و 10 درصد چربی می‌سوزد؛ در 10 دقیقه دوم این نسبت به 30 درصد چربی و 70 درصد قند می‌رسد و در 10 دقیقه سوم معمولا نسبت سوخت چربی به قند 50-50 است. در 10 دقیقه چهارم این نسبت به 30 درصد قند، 70 درصد چربی و در 10 دقیقه پنجم به 90 درصد چربی و 10 درصد قند می‌رسد. پس اگر فردی می‌خواهد وزن کم کند باید زمان فعالیتش از نیم‌ساعت بیشتر باشد و در بهترین حالت به یک ساعت تا یک ساعت‌ونیم برسد.

برخی افراد عادت دارند قبل از صبحانه و ناشتا پیاده‌روی کنند. این کار را توصیه میشود؟

بهتر است ناشتا ورزش نکنیم اما چون در فعالیت هوازی به سمت سوخت چربی می‌رویم اگر فرد احساس ضعف نکند این کار منعی ندارد. البته بهتر آن است که حداقل قبل از آغاز ورزش یک لیوان شیر بنوشیم. یادتان باشد که فعالیت هوازی ناشتا برای افراد میانسال و سالمند ممنوع است زیرا امکان افت قندخون وجود دارد و اگر فرد مستعد باشد، خطر سکته قلبی نیز افزایش پیدا می‌کند.

اگر ناشتا ورزش کردیم بعد از چه مدتی اجازه صرف صبحانه را داریم؟

اگر می‌خواهیم وزن اضافه کنیم که بلافاصله مجازیم اما اگر هدف کاهش وزن است نباید بلافاصله بعد از اتمام ورزش صبحانه خورد زیرا خطر پرخوری وجود دارد و ممکن است فرد نتواند اشتهایش را کنترل کند. می‌توان بعد از اتمام ورزش یک لیوان شیر کم‌چرب میل کرد و یکی، دو ساعت بعد نان و پنیر همراه یک یا 2 عدد سفیده تخم‌مرغ آب‌پز خورد. زرده را توصیه نمی‌کنم چون چاق‌کننده است اما سفیده نه تنها احساس ضعف را از بین می‌برد بلکه فرد تا ساعت‌ها بعد احساس گرسنگی نخواهد کرد.

در طول ورزش چه می‌توانیم بخوریم؟

اگر قصدمان افزایش وزن است از مایعات کربوهیدراتی یعنی نوشیدنی‌های حاوی قند مثل آبمیوه‌های شیرین یا کربوهیدرات‌های ساده 6-5 درصدی یا بالاتر می‌توان استفاده کرد اما برای فردی که می‌خواهد لاغر شود تنها نوشیدن آب مجاز است.

اگر بخواهیم عضلاتمان را سفت کنیم و وزنمان در حد نرمال است چه برنامه‌ای را پیشنهاد میشود؟

مصرف 1 تا 3 عدد سفیده تخم‌مرغ همراه یک پیمانه مکمل پروتئینی آب پنیر همراه آب 5/1 ساعت قبل از ورزش و 2-1 عدد سفیده همراه یک پیمانه مکمل یک ساعت بعد از ورزش مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *