درد سمت راست کمر نشانه چیست؟ + نحوه درمان

درد سمت راست کمر یکی از شایع‌ترین علائمی است که افراد برای آن به پزشکان مراجعه می‌کنند. این درد می تواند ناشی از مشکلات عضلانی، استخوانی، عصبی، کلیوی، روده‌ای یا تخمدان باشد. برخی از این علل جدی و خطرناک هستند و نیاز به درمان فوری دارند، در حالی که برخی دیگر معمولاً خود به خود بهبود می‌یابند. در این مقاله به بررسی این موضوع که درد سمت راست کمر نشانه چیست و نحوه درمان آن چگونه است، خواهیم پرداخت.

درد سمت راست کمر نشانگر چه خواهد بود؟

گرفتگی عضلات کمر سمت راست یک عارضه پر تکرار است که معمولاً به دلیل فعالیت‌های نادرست چون بلند کردن جسم سنگین و حرکات ناگهانی ایجاد می‌شود که در این حالت باعث القای التهاب، تورم و درد شدید در ناحیه کمر خواهد شد. گرفتگی عضلات کمر سمت راست معمولاً فوراً پس از آسیب دیدگی بروز می‌کند، اما گاهی اوقات بین آسیب دیدگی و گرفتگی و اسپاسم عضلانی کمر تأخیر چند ساعته یا چند روزه وجود دارد.

برای شناسایی علت درد سمت راست کمر، لازم است به محل دقیق، شدت، زمان شروع، مدت زمان و عوامل تسکین یا تشدید دهنده آن توجه کنید. همچنین باید بررسی کنید که آیا علائم دیگری همچون تب، لرز، خونریزی، تغییرات ادرار یا مدفوع، تورم یا قرمزی، بی حسی یا ضعف پایین تنه وجود دارد یا خیر. با توجه به علت درد سمت راست کمر، روش‌های درمان آن نیز متفاوت خواهند بود.

نحوه درمان درد سمت راست کمر

برای درمان درد سمت راست کمر روش‌های درمانی بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در راستای بهبود این عارضه کمک کنند. در ادامه به برخی از این روش‌های درمانی اشاره شده است.

 • استراحت: گاهی اوقات، بهترین راه برای درمان درد سمت راست کمر، استراحت کافی است. شما باید فعالیت‌هایی هم‌چون بلند کردن وزنه، خم شدن و چرخیدن را که ممکن است فشار بیشتری به کمر بیاورند، کنار بگذارید. همچنین می‌توانید از یک بالشتک یا یک پتو زیر کمر خود استفاده کنید تا حالت مناسب را حفظ کنید. استراحت باید مدت زمان کوتاهی باشد، زیرا استراحت طولانی مدت نیز ممکن است عضلات را ضعیف کند و باعث افزایش درد شود.

 • دارو: شما می‌توانید از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) هم‌چون آسپرین، ایبوپروفن و یا ناپروکسن برای کاهش التهاب و درد استفاده کنید. این داروها بدون نسخه پزشک در داروخانه‌ها قابل تهیه هستند، اما قبل از مصرف هر دارویی، باید با پزشک خود مشورت کنید و احتیاطات لازم را انجام دهید. برخی از عوارض جانبی این داروها نیز عبارتند از: سوء هاضمه، خونریزی معده، سرگیجه و خستگی که ممکن است در موارد بسیار نادری رخ دهند.

 • تمرینات ورزشی: تقویت عضلات پشت و شکم می‌تواند به حفظ تعادل و پشتیبانی از ستون فقرات کمک کند. شما می‌توانید تحت نظر یک فیزیوتراپ یا یک مربی ورزشی، تمرینات مناسب را انجام دهید. در عین حال باید در نظر داشته باشید که شما باید تمرینات را به آرامی و با تدبیر انجام دهید و در صورت احساس درد یا ناراحتی، فوراً متوقف شوید.

 • طب سوزنی: این روش درمانی ممکن است به بعضی از افراد در کاهش درد سمت راست کمر کمک کنند. این درمان‌ معمولاً با هدف بهبود جریان خون، کاهش التهاب، تحریک اعصاب و تسکین عضلات انجام می‌شود. اما باید در نظر داشته باشید که اثربخشی این درمان‌ها برای هر فرد نتایج متفاوتی خواهند داشت. بنابراین، قبل از انتخاب هر گونه درمان باید با پزشک خود مشورت کنید و مزایا و معایب آن را نیز در نظر بگیرید.

در عین حال روش‌های درمانی پزشکی هم‌چون ماساژ، تحریک الکتریکی عضلات، تزریق کورتون و جراحی نیز برای رهایی از این عارضه وجود دارند که برای انجام هر کدام از آن‌ها حتما باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

درمان کمر درد با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمان سنتی چینی است که با وارد کردن سوزن‌های ریز به نقاط خاصی از بدن، جریان انرژی زندگی یا qi را تعادل بخشیده و بهبود علائم مختلف را ایجاد می‌کند. طب سوزنی برای درمان دردهای مختلف، از جمله دردهای کمر، مورد استفاده قرار می گیرد و باعث تحریک سیستم عصبی و آزادسازی اندورفین و بتا اندورفین می‌شود که هم‌چون مسکن‌های طبیعی عمل می‌کنند. همچنین طب سوزنی با کاهش التهاب، بهبود جریان خون و اکسیژن، رفع اسپاسم عضلانی و تقویت سیستم ایمنی، به فرآیند بهبود دردهای کمر کمک می‌کند.

روش درمان کمر درد با طب سوزنی

برای درمان کمر درد با طب سوزنی باید به طور کلی مراحل زیر را طی کرده تا بتوانید از این عارضه رهایی پیدا کنید.

 • پیدا کردن یک پزشک متخصص طب سوزنی با تجربه و صلاحیت

 • معاینه و تشخیص دقیق علت دردهای کمر و نقاط طب سوزنی مناسب برای درمان

 • وارد کردن سوزن‌های ریز به نقاط طب سوزنی با دقت و حساسیت

 • نگه داشتن سوزن‌ها در جای خود برای مدت زمان معین (حدود 15 تا 30 دقیقه)

 • حذف سوزن‌ها به صورت آرام و محکم

 • تکرار جلسات طب سوزنی به صورت منظم و با توجه به شدت دردهای کمر (حدود 10 تا 12 جلسه)

درمان دیسک کمر با طب سوزنی

دیسک کمر یکی از شایع ترین علائم کمر درد است و زمانی رخ می‌دهد که یکی از دیسک‌های غضروفی که بین مهره ها قرار دارند، فشار زیادی را تحمل نکنند و به سمت کانال نخاعی یا عصب‌های اطراف بروند. این حالت باعث ایجاد درد، سوزش، بی حسی و یا ضعف در ناحیه کمر، ران، پا یا پایین تنه می‌شود. علت دیسک کمر ممکن است ناشی از پیری، آسیب دیدگی، بارداری، چاقی، فعالیت‌های سنگین یا نادرست نیز باشد.

روش درمان دیسک کمر با طب سوزنی با هدف کاهش التهاب، تحریک سیستم عصبی، آزادسازی مسکن‌های طبیعی، بهبود جریان خون و اکسیژن، رفع اسپاسم عضلانی و تقویت سیستم ایمنی عمل می‌کند. در روش درمان دیسک کمر با طب سوزنی نیز باید مراحلی را که پیش‌تر برای درمان کمر درد با این روش درمانی بیان کردیم طی کرده تا بتوانید از این عارضه رهایی پیدا کنید.

اما در عین حال روش‌های درمانی دیگری برای بهبود دیسک کمر وجود دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • استفاده از داروهای ضد التهاب و مسکن برای کاهش التهاب و تسکین درد

 • استفاده از تسمه یا کمربند حمایت کننده برای کاهش فشار به دیسک‌های کمر

 • اجتناب از فعالیت‌های سنگین یا تکراری که ممکن است فشار بیشتری به دیسک‌های کمر وارد کنند.

 • انجام حرکات تقویت کننده و کششی عضلات کمر و شکم به صورت منظم زیر نظر پزشک یا فیزیوتراپیست

معرفی مرکز طب سوزنی سوزنیران

اگر شما هم جزء افرادی هستید که با دردهای کمر روبه‌رو بوده و به دنبال یک روش درمان جدید و مؤثر هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به مرکز طب سوزنی سوزنیران مراجعه کنید، چرا که یکی از بهترین و پیشروترین مراکز در حوزه طب سوزنی در ایران است که با دارا بودن پزشکان مجرب و متخصص، تجهیزات مدرن و استاندارد، فضای راحت و امن و خدماتی متنوع، آماده ارائه بهترین خدمات درمانی به بیماران مبتلا به دردهای کمر و سایر بیماری‌های مزمن و حاد می‌باشد. مرکز طب سوزنی سوزنیران با استفاده از روش‌های نوین و علمی طب سوزنی، قادر است دردهای کمر شما را به صورت کامل یا قابل قبولی کاهش دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. برخی از خدمات مرکز طب سوزنی سوزنیران عبارتند از:

 • درمان دردهای کمر ناشی از گرفتگی عضله، دیسک کمر، آسیب دیدگی، پیری، بارداری، چاقی و فعالیت‌های نادرست

 • درمان دردهای مفصلی و عضلانی هم‌چون گردن درد، شانه درد، زانو درد و…

 • درمان بیماری‌های مزمن و حاد هم‌چون میگرن، استرس، اضطراب، افسردگی، بی خوابی، کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی و …

 • ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص رژیم غذایی، فعالیت بدنی، روش‌های پیشگیری و مراقبت از سلامت

کلام آخر …

در این مقاله به بررسی علائم، علل و روش‌های درمان درد سمت راست کمر پرداختیم. همان‌طور که بیان شد، درد سمت راست کمر می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات عضلانی، استخوانی، عصبی، کلیوی، روده‌ای یا تخمدان باشد که با توجه به علت درد سمت راست کمر، روش‌های درمان آن نیز متفاوت خواهند بود. در عین حال به این موضوع که گرفتگی عضلات کمر سمت راست یک عارضه پر تکرار است و با استفاده از گرمای خشک، داروهای ضد التهاب، حرکات تقویت کننده و کششی عضلات کمر قابل درمان می‌باشد نیز اشاره شد. همچنین در مورد درمان دیسک کمر با طب سوزنی نیز مطالبی ارائه کردیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در خصوص این‌که درد سمت راست کمر نشانه چیست و نحوه درمان آن به چه صورت است، برای شما مفید واقع شده باشد.

از این رو به شما همراهان عزیز پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درد سمت راست کمر و درمان آن با طب سوزنی به سایت سوزنیران مراجعه کرده و از طریق شماره تماس درج شده برای دریافت مشاوره اقدام کنید.

راه‌های ارتباطی با سوزنیران:

آدرس سایت:

irsoozan.ir

آدرس:

تهران – خیابان شریعتی – روبروی مترو شریعتی – کوچه زرین – پلاک 31 – واحد 10

شماره تماس‌های مطب:

22904799-021

26414399-021

22894908-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *