چند حقیقت مفید و کاربردی که روزی جانتان را نجات خواهد داد

حقیقت مفید و کاربردی

چند حقیقت مفید و کاربردی که روزی جانتان را نجات خواهد داد

۱- آهنگ های شاد، سرعت واکنش را کم می کنند
تحقیقات نشان داده کسانی که حین رانندگی به موسیقی های شاد و پرانرژی گوش می دهند، ضربان قلب آن ها بالا می رود، مسأله ای که شرایط خطرناکی را در هنگام رانندگی به وجود می آورد

۲- اگر کسی به سمت تان اسلحه گرفت، مستقیم در چشم هایش نگاه کنید
۳- اگر کسی شما را تعقیب کرد، چهار بار دور بزنید
اگر مدت زیادی در حال رانندگی بودید و متوجه شدید که حتی بعد از چند بار دور زدن، دائماً یک ماشین یکسان را پشت سرتان می بینید، احتمالاً به این معنی است که تحت تعقیب هستید. بهترین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید و چهار بار پشت سر هم دور بزنید. اگر ماشین مورد نظر همچنان پشت تان باشد، دیگر شکی نیست که تحت تعقیب هستید.

۴- برای پوشاندن زخم های بزرگ می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید
این نوارها به شما کمک می کنند تا زمانی که برای درمان حرفه ای به افراد متخصص مراجعه کنید، جلوی عفونت و خونریزی را بگیرید

۵- هر چقدر هم که تشنه باشید هرگز نباید برف بخورید
سرمازدگی زمانی رخ می دهد که بیش از اندازه در معرض سرما قرار بگیریم و وارد کردن یک چیز منجمد به درون بدن، جز سرعت بخشیدن به فرآیند سرمازدگی، نتیجه ی دیگری ندارد

۶- کسی که غش کرده را هرگز بلند نکنید
وقتی کسی غش می کند و بیهوش روی زمین می افتد، طبیعی است که اطرافیان وحشت زده می شوند. اما کاری که در چنین شرایطی هرگز نباید انجام دهید این است که با سیلی زدن و پاشیدن آب، به او شوک وارد کنید. علاوه بر این، هرگز نباید کسی که بیهوش شده را از جایش بلند کنید. به گفته ی کارشناسان، بهترین روش این است که پاهای شخص را بالاتر از ارتفاع قلبش نگه دارید و این کار را تا زمانی که به هوش بیاید ادامه دهید. فقدان اکسیژن باعث غش کردن می شود، بنابراین اگر به این روش عمل کنید، جریان خون به سمت مغز تشدید می شود و دوباره اکسیژن به آن می رسد. اگر شخص کمربند دارد، آن را کمی شل کنید. بعد از به هوش آمدن شخص، می توانید به او کمک کنید که از جایش بلند شود و اجازه ندهید که هیچ مایع کافئین داری بنوشد.

۷- اگر باتری هایتان کوچک تر از جای باتری بودند، با کمی فویل می توانید مشکل تان را حل کنید
اگر مقداری فویل ضخیم آلومینیومی داشته باشید می توانید به راحتی مشکل خود را حل کنید. مقداری فویل را گلوله کنید و فاصله ای که در جای باتری ها خالی مانده را با آن پر کنید. فویل مانند یک رسانا جریان برق را به وسیله ی مورد نظر می رساند.

۸- پدیده ی به ظاهر زیبای دریای صلیبی می تواند به راحتی شما را به کام مرگ بکشاند
پدیده ی «دریای صلیبی» زمانی رخ می دهد که دو سیستم از موج های دریا در زاویه ای مایل حرکت و با یکدیگر تداخل پیدا می کنند. این موج ها شاید زیبا به نظر برسند اما جریان های آبی قدرتمندی زیر سطح آب پنهان شده اند، به همین دلیل، حتی با تغییر جهت وزش باد هم موج ها پا برجا بمانند. اگر هنگام حضور در آب با این پدیده روبه رو شدید، باید هرچه سریع تر از آب خارج شوید و خود را به یک نقطه ی امن برسانید.

۹- سم اختاپوس ها می تواند ۲۶ نفر را یکجا از پای در آورد
ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از نیش اختاپوس، قربانی دچار احساس خارش یا سوزش روی پوست و بی حسی شده و تنفس برای او سخت می شود. حالت تهوع و استفراغ دو پیامد مهم دیگر سم این موجود آبزی هستند. در مواردی هم فرد قربانی گرچه هوشیار است اما قادر به صحبت یا حرکت نیست. بنابراین اگر جایی با آین موجود کوچک رو به رو شدید، به هیچ وجه کاری نکنید که باعث تحریک شدنش شود و از آن دور شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *