تنبلی چشم چگونه مشخص و درمان می‌شود؟

تنبلی چشم چگونه مشخص و درمان می‌شود؟

تنبلی چشم چگونه مشخص و درمان می‌شود؟

تشخیص تنبلی چشم کار آسانی نیست. زیرا تا زمانی که کودک به مشکل خود پی نبرد و آن را اظهار نکند و یا دچار انحراف واضح چشمی نشود، والدین متوجه مشکل بینایی فرزندشان نخواهند شد. چشم پزشک نیز تنبلی چشم را براساس اختلاف قدرت بینایی بین دو چشم یا ضعف بینایی هر دو چشم تشخیص می‌دهد. اندازه گیری قدرت بینایی در کودکان، کار مشکلی است و چشم پزشک هم به وسیله روش‌های خاص از جمله بررسی چگونگی تمرکز و تعقیب کردن اشیاء توسط یک چشم در حالی که چشم دیگر پوشانده شده، قدرت بینایی کودک را تخمین می‌زند.
باید به این موضوع مهم هم توجه داشت که ضعف بینایی در یک چشم همیشه به معنای تنبلی چشم نیست؛ زیرا گاهی ممکن است این مشکل با تجویز عینک اصلاح شود. برخی مواقع نیز سایر بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید، عفونت‌ها، تومورها و اختلال‌های داخل چشمی موجب کاهش بینایی می‌شوند که اگر امکان درمان آنها وجود داشته باشد دید کودک نیز اصلاح می‌شود.
برای اصلاح تنبلی چشم، کودک باید بیاموزد از چشم ضعیف‌تر خود استفاده کند. این کار با قراردادن پوشش بر روی چشم قوی‌تر به مدت چند هفته و یا چند ماه قابل انجام است. این شیوه موثرترین روش برای درمان تنبلی چشم است.
زمان طلایی درمان
همه پدرها و مادرها باید بدانند درمان تنبلی چشم فقط در صورتی موفقیت آمیز است که تشخیص و درمان علت زمینه‌ای در دو تا سه ماه اول زندگی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *