پژوهش جدید: کمبود این ویتامین می‌تواند خطر سکته مغزی را تا ۲۸ درصد افزایش دهد

کمبود این ویتامین می‌تواند خطر سکته مغزی را تا ۲۸ درصد افزایش دهد

بررسی تقریباً ۳۰ مطالعه در مورد خطر سکته مغزی نشان می‌دهد که افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند، هم در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی و هم بهبودی ضعیف پس از سکته مغزی قرار دارند.

بر اساس اعلامیه‌ای که انجمن قلب آمریکا (AHA) در ژوئن ۲۰۲۴ منتشر کرد، تا سال ۲۰۵۰، ۶۰ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌توانند تحت تأثیر بیماری قلبی و سکته مغزی قرار گیرند. «طی یک دهه گذشته شاهد افزایش عوامل خطر قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، دیابت و چاقی کنترل نشده بوده‌ایم که هر کدام خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.» دکتر درو اس. کازی، مدیر بخش تحقیقات پیامدهای قلبی در مرکز ریچارد ای. و سوزان اف. اسمیت و مدیر بخش مراقبت‌های ویژه قلب در مرکز پزشکی בית اسرائیل دیاکنس در بوستون، در بیانیه مطبوعاتی AHA می‌گوید. پس چگونه می‌توانیم این عوامل خطر را مدیریت کنیم؟

رژیم غذایی سالم برای قلب و ورزش منظم، راه‌های عالی برای کنترل سلامت قلب و عروق شما هستند، اما ایجاد تغییرات جامع در سبک زندگی می‌تواند دلهره‌آور باشد. اگر می‌خواهید با یک قدم کوچک شروع کنید، تحقیقات جدیدی از چین نشان می‌دهد که کاهش خطر سکته مغزی می‌تواند به سادگی مصرف یک مکمل روزانه خاص باشد.

تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد، به طوری که متخصصان قلب حتی به Reader’s Digest گفته‌اند که اولویت دادن به ویتامین D در رژیم غذایی یکی از عادات اولیه‌ای است که برای محافظت از سلامت قلب خود ایجاد کرده‌اند. حال، یک متاآنالیز منتشر شده در ژوئن ۲۰۲۴ در مجله Brain and Behavior نشان می‌دهد که این محافظت می‌تواند به کاهش خطر سکته مغزی نیز گسترش یابد.

محققان ۲۷ مطالعه با حضور ۴۵۳۰۱ شرکت‌کننده را بررسی کردند. بیست مورد از این مطالعات روی سطوح ویتامین D و خطر سکته مغزی و هفت مورد روی سطوح ویتامین D و پیش‌آگهی سکته مغزی تمرکز داشتند.

محققان مشاهده کردند که افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند، 28 درصد خطر بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی و تقریباً سه برابر خطر بهبودی ضعیف پس از سکته مغزی دارند. اگرچه بین سطوح پایین ویتامین D و خطر خونریزی مغزی یا خونریزی در مغز ارتباط معنی‌داری وجود نداشت، اما ارتباط قوی بین سطوح پایین ویتامین D و افزایش خطر سکته مغزی ایسکمی ناشی از لخته شدن خون وجود داشت.

دریافت کافی ویتامین D از طریق مکمل‌ها یا رژیم غذایی مناسب به تنهایی برای جبران انتخاب‌های ناسالم دیگر کافی نخواهد بود. با این حال، در ترکیب با یک سبک زندگی سالم برای قلب، می‌تواند یک عامل مهم در محافظت از خود در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی باشد.

منبع: thehealthy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *