قفل شدن فک: علل و نکاتی برای کاهش فشار

قفل شدن فک

قفل شدن فک: علل و نکاتی برای کاهش فشار

ایجاد سفتی در فک می تواند به دلایل زیادی از جمله استرس، اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)، ساییدن دندان ها در شب، و کزاز رخ دهد.

سفتی فک ممکن است باعث درد یا ناراحتی شود که بر فعالیت های روزانه شما مانند غذا خوردن و آشامیدن تأثیر بگذارد. شدت درد می تواند متفاوت باشد و به صورت تیر کشیدن، سوزن سوزن شدن، تق تق کردن، سفتی یا درد شدید توصیف شود. این درد ممکن است یک طرف یا هر دو طرف فک شما را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه محل دقیق درد می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، علائم ممکن است بر موارد زیر تأثیر بگذارد:

 • سر
 • دندان ها
 • گردن
 • بینی
 • دهان
 • گوش ها

علل احتمالی سفتی فک از آسیب خفیف و موقت تا عفونت ها و شرایطی که ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند، متغیر است. به خواندن ادامه دهید تا در مورد علل احتمالی و گزینه های درمانی برای سفتی فک بیشتر بدانید.

علل قفل شدن فک

قفل شدن فک دلایل مختلفی دارد که شدت آنها از خفیف تا شدید متغیر است.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ یا TMJD)

اختلال مفصل فکی گیجگاهی باعث ایجاد درد در مفصل فک و ماهیچه های اطراف آن می شود. این اختلال می تواند باعث درد یا قفل شدن در یکی یا هر دو مفصل لولایی (مفاصل تمپورومندیبولار) شود. این مفاصل بین فک پایین و استخوان تمپورال قرار دارند.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی همچنین می تواند باعث ایجاد درد، ضربان یا حساسیت در داخل یا نزدیک گوش، فک و صورت شود. جویدن غذا ممکن است احساس درد را افزایش داده و صدای تق تق یا ساییدگی ایجاد کند.

درد ناشی از اختلال مفصل فکی گیجگاهی اغلب موقتی است و ممکن است با مراقبت های خانگی برطرف شود.

استرس

احساس استرس و اضطراب ممکن است باعث قفل شدن فک و درد شود.

به عنوان مثال، ممکن است ناخواسته فک خود را در هنگام خواب فشار دهید یا دندان های خود را ساییده کنید. همچنین ممکن است در حالی که بیدار هستید بدون اینکه متوجه شوید فک خود را در حالت قفل نگه دارید.

استرس همچنین می تواند علائم مرتبط دیگری مانند سردردهای تنشی ایجاد کند.

ساییدن دندان (بروکسيسم)

ساییدن دندان (بروکسيسم) ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

استرس مشکلات خواب، مانند خروپف و آپنه خواب مصرف برخی داروها، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مصرف مواد مخدر غیرمجاز، مانند کوکائین و اکستازی

بروکسيسم می تواند باعث ایجاد سفتی یا احساس درد در صورت، گردن، فک بالا یا پایین شود. همچنین می تواند باعث سردرد یا درد گوش شود.

جویدن بیش از حد

جویدن بیش از حد آدامس یا هر ماده دیگری می تواند باعث ایجاد سفتی در فک پایین (ماندیبل) شود.

آرتریت روماتوئید (RA)

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری التهابی خود ایمنی است. این بیماری بر عضلات و مفاصل کل بدن تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که تا 86 درصد از افراد مبتلا به RA دچار اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) هستند که باعث سفتی فک می شود. آرتریت روماتوئید می تواند به مفصل فک و بافت های اطراف آن آسیب برساند. همچنین می تواند باعث تحلیل استخوان فک شود.

آرتروز (OA)

آرتروز (OA) در مفصل تمپورومندیبولار (TMJ) نیز ممکن است رخ دهد، اگرچه نادر است. این بیماری می تواند باعث تخریب و از دست رفتن عملکرد استخوان فک، غضروف و بافت شود. این امر می تواند منجر به ایجاد فک سفت و دردناک شود. همچنین می تواند باعث درد انتشار یافته به ناحیه اطراف شود.

کزاز

کزاز یک عفونت باکتریایی بالقوه کشنده است. علائم آن شامل سفتی شکم، مشکل در بلع و انقباض دردناک عضلات در فک و گردن است. برای کمک به پیشگیری از عفونت، سه واکسن کزاز در ایالات متحده موجود است، از جمله:

واکسن DTaP واکسن Tdap واکسن Td

واکسن ها به طور قابل توجهی میزان بروز کزاز را در ایالات متحده کاهش داده اند.

آسیب صورت

آسیب به صورت ممکن است بخشی از فک را که باعث حرکت می شود تحت تأثیر قرار دهد و منجر به درد یا سفتی شود. علل احتمالی آسیب فک شامل ضربه های ناگهانی مانند جراحت ناشی از ضربه و حتی درمان های سرطان مانند جراحی یا پرتودرمانی می شود.

داروها

یک مطالعه موردی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که داروهای ضد روان پریشی و متوکلوپرامید (رگلان) ممکن است باعث ایجاد علائم درد فک شوند.

عفونت ها

اگر عفونتی در اطراف دهان خود مانند آبسه دندان دارید، می تواند بر حرکت فک تأثیر بگذارد. اگرچه غیرمعمول است، عفونت ها می توانند به طور دائم به عضلات یا اعصاب آسیب برسانند که می تواند منجر به حملات مکرر قفل شدن فک شود.

علل علائم متعدد

گاهی اوقات قفل شدن فک با علائم خاص دیگری همراه خواهد بود.

ترق تقه و قفل شدن فک

ممکن است احساس کنید فک شما سفت شده است و در عین حال صدای تق تق ناخوشایندی از آن می آید. این علامت ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)
 • ساییدن دندان
 • جویدن بیش از حد
 • آرتریت یا سایر شرایط پزشکی

قفل شدن فک و درد گوش

درد گوش یکی از علائم رایج مرتبط با سفتی فک است. این درد اغلب ناشی از موارد زیر است:

 • اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)
 • آرتریت 
 • مشکلات دندانی
 • عفونت گوش خارجی (گوش شناگران) 
 • عفونت سینوسی
قفل شدن فک

تمرینات برای کاهش سفتی فک

شما ممکن است بتوانید با استفاده از تمرینات و کشش های هدفمند، سفتی فک را کاهش داده و دامنه حرکت آن را افزایش دهید. در اینجا سه مورد از این تمرینات را آورده ایم:

تمرین دستی باز کردن فک

برای گرم کردن، چندین بار حرکات کوچک باز و بسته کردن دهان را تکرار کنید. سپس انگشتان خود را روی بالای چهار دندان جلویی فک پایین قرار دهید. به آرامی به سمت پایین بکشید تا در قسمت سفت فک خود احساس ناراحتی خفیفی کنید. به مدت 30 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی فک خود را به موقعیت اولیه برگردانید. این کشش را با 3 بار تکرار شروع کنید و به تدریج تعداد تکرارها را تا 12 بار افزایش دهید.

کشش مفصل فک

این تمرین به کشش عضلات فک و گردن کمک می کند. نوک زبان خود را بدون اینکه دندان های جلویی بالا را لمس کند، روی سقف دهان، درست پشت دندان های جلویی بالا فشار دهید. سپس با زبان خود فشار ملایمی وارد کنید. به آرامی تا جایی که می توانید دهان خود را باز کنید، سپس به آرامی آن را ببندید. در جایی که احساس ناراحتی می کنید متوقف شوید. تا 10 بار تکرار کنید. با این حال، اگر این تمرین باعث ایجاد درد شود، نباید آن را انجام دهید.

کشش لبخند

این کشش به رفع استرس در عضلات صورت، فک بالا و پایین و گردن کمک می کند.

تا جایی که می توانید بدون احساس سفتی یا درد، لبخند بزنید. در حالی که لبخند می زنید، به آرامی دهان خود را 2 اینچ دیگر باز کنید. از طریق دهان خود نفس عمیق بکشید، سپس با رها کردن لبخند، نفس خود را بیرون دهید. تا 10 بار تکرار کنید.

محافظ دهان برای سفتی فک

اگر دچار سفتی فک هستید، ممکن است از استفاده از محافظ دهان بهره مند شوید.

انواع مختلفی از محافظ دهان موجود است. این محافظ ها می توانند از مواد مختلفی، از اکریلیک سخت تا پلاستیک نرم ساخته شوند.

اگر دچار ساییدن دندان (بروکسيسم) هستید، دندانپزشک ممکن است استفاده از محافظ دهان را برای کاهش تماس بین دندان های بالا و پایین در هنگام خواب توصیه کند. این کار می تواند به کاهش ساییدگی دندان ها و جلوگیری از سفتی فک کمک کند.

اگر اختلال مفصل دارید، دندانپزشک ممکن است استفاده از اسپلینت دهان را برای نگه داشتن ملایم فک پایین در موقعیت جلوتر، به سمت جلوی دهان توصیه کند. این کار به کاهش فشار روی استخوان فک و عضلات اطراف آن کمک می کند.

محافظ های دهان بدون نسخه یا با نسخه پزشک در دسترس هستند.

محافظ های دهان سفارشی و چاپ سه بعدی گران تر هستند، اما به ضخامت های مختلفی بسته به شدت وضعیت شما اجازه می دهند. برای انتخاب بهترین گزینه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید:

 • مشکل در غذا خوردن ؛آشامیدن یا صحبت کردن
 • صدای تق تق؛ ساییدن یا کلیک کردن هنگام حرکت فک
 • درد فک که گوش و طرف سر شما را تحت تاثیر قرار دهد
 • تغییرات در بینایی شما 
 • سردردهای شدید

سوالات متداول

 • سفتی فک نشان دهنده چیست؟

سفتی فک ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله آسیب صورت، ساییدن دندان، کزاز، جویدن بیش از حد و اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ).

 • چگونه سفتی فک را برطرف کنیم؟

برخی از روش‌های کمک به کاهش سفتی فک عبارتند از ماساژ، کشش فک، استفاده از محافظ دهان در شب، اجتناب از غذاهای سفت و تلاش برای فعالیت‌های کاهش دهنده استرس.

 • آیا اضطراب می تواند باعث سفتی فک شود؟

بله، تحقیقات نشان داده‌اند که اضطراب می تواند منجر به ایجاد یا بدتر شدن علائم سفتی فک شود.

نتیجه گیری

درد و سفتی فک می تواند ناشی از شرایط مختلفی از جمله ساییدن دندان، اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) و استرس باشد. برخی از راهکارهای خانگی ممکن است باعث کاهش درد و سفتی فک یا جلوگیری از بروز آن شوند.

این راهکارها شامل کاهش استرس و تغییر رفتار، مانند مصرف غذاهای نرم و اجتناب از جویدن آدامس است. استفاده از محافظ دهان یا اسپلینت نیز ممکن است مفید باشد.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *