درمان زگیل تناسلی با لیزر توسط دکتر سعیده اسدی

متاسفانه زگیل تناسلی به یکی از بیماری‌های شایع تبدیل شده است. اگرچه عوامل پیشگیری از این بیماری در اولویت قرار دارند، اما درمان زگیل تناسلی نیز به‌عنوان یک عامل پیشگیری‌کننده اهمیت دارد. برای درمان زگیل تناسلی از روش‌های مختلف دارویی، جراحی، کرایوتراپی و… کمک گرفته می‌شود. با این وجود، لیزر زگیل تناسلی نسبت به دیگر روش‌ها متنوع‌تر است.

لیزر زگیل تناسلی توسط دکتر سعیده اسدی

جراحی لیزر زگیل تناسلی

برای جراحی لیزر زگیل تناسلی از یک پرتوی متمرکز و دقیق نور استفاده می‌شود. البته لیزر برای از بین بردن موی زائد، چین و چروک و بسیاری از مشکلات پوستی و… کاربرد دارد. برای لیزر زگیل تناسلی از لیزر رنگی پالسی استفاده می‌شود. در این روش، خون داخل رگ‌های ریز درون زگیل به کمک نور لیزر گرم شده و بر اثر این گرم شدن، رگ‌های زگیل از بین می‌روند. زگیل بدون خون از بین می‌رود و می‌افتد. در این حالت، گرمای ایجاد شده توسط لیزر، ویروس تکثیر زگیل را نیز از بین می‌برد.

برای این نوع لیزر زگیل تناسلی، ممکن است از یک نوار لاستیکی بر روی پوست استفاده شود. بعد از تمام شدن درمان، درد نخواهید داشت. البته برای بهبودی کامل بهتر است 2 تا 4 هفته منتظر بمانید.

لیزر زگیل تناسلی برای مواقعی ایده‌آل است که دسترسی به زگیل سخت است، به‌عنوان مثال برای درمان زگیل تناسلی مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از مثانه به بیرون از بدن هدایت می‌کند) می‌توان از لیزر کمک گرفت. در این درمان، ممکن است فرد را بی‌حس یا بیهوش کنند. محل قرارگیری زگیل‌‌ها و تعداد آن‌ها تعیین می‌کند که بیمار بیهوش یا بی‌حس شود. در این نوع جراحی، پوست با لیزر کمی تخریب شده و ممکن است پف‌های کوچکی از مواد زائد بر روی پوست ایجاد ‌شوند. این پف‌ها می‌توانند قارچ، ویروس و باکتری را تکثیر کنند.

  • متاسفانه جای زخم جراحی با لیزر باقی می‌ماند.

  • این جراحی نسبت به جراحی‌های معمولی زگیل تناسلی، تاثیر بیشتری در عدم بازگشت زگیل تناسلی دارد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر CO2

درمان زگیل تناسلی با لیزر CO2

لیزر زگیل تناسلی با CO2 مانند یک چاقوی برنده عمل می‌کند. در واقع یک نور متمرکز از سمت لیزر بر روی قسمت بالای زگیل تابیده شده و آن را از بین می‌برد. در ادامه نیز با نور کمتری از لیزر بقیه زگیل تناسلی سوزانده می‌شود. این لیزر نسبت به لیزر رنگی پالسی جای زخم کمتری به‌وجود می‌آورد.

  • اربیوم: لیزر زگیل تناسلی با اربیوم نیز انجام می‌شود. این نوع درمان زگیل تناسلی، با گرم کردن ناحیه کوچکی انجام می‌شود، از این رو جای زخم کمی بر جای می‌گذارد.

  • لیزر زگیل تناسلی با نئودیمیم نوعی از لیزر است که به شکل عمیق انجام می‌شود. در این روش درمان، رگ‌های خونی زگیل مورد حمله قرار می‌گیرند. تابش نور لیزر نیز با کابل فیبر نوری انجام می‌شود.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

یکی از روش‌های درمان زگیل تناسلی، کرایوتراپی است. کراپوتراپی زگیل تناسلی را با نام سرمادرمانی نیز می‌شناسند. در این تکنیک، دکتر زگیل تناسلی تهرانپارس از انجماد برای درمان کمک می‌گیرد. در این فرآیند، نیتروژن مایع بر روی زگیل تناسلی پاشیده می‌شود و زگیل یخ می‌زند. با این نوع درمان، بسیاری از ضایعات و بافت‌های غیر طبیعی بدن مانند زگیل برداشته می‌شوند.

کرایوتراپی زگیل تناسلی در 90 درصد موارد با موفقیت همراه است، با این وجود، این روش درمان نیز نیاز به تکرار جلسات دارد، زیرا ویروس HPV ویروسی سرسخت و پایدار است.

کولپوسکوپی زگیل تناسلی زیر نظر دکتر زنان تهرانپارس

کولپوسکوپی دستگاهی است که با کولپوسکوپ طراحی شده است. کولپوسکوپ مهم‌ترین ابزار این دستگاه است و امکان بزرگ‌نمایی را برای پزشک معالج فراهم می‌کند. از این دستگاه برای تشخیص سرطان دهانه رحم، تشخیص سرطان فرج، سرطان واژن و درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شود. این معاینه به پاپ اسمیر شباهت دارد و حدود 5 تا 10 دقیقه زمان می‌برد.

حقایق کلیدی در مورد زگیل تناسلی

حقایق کلیدی در مورد زگیل تناسلی وجود دارد:

  • زگیل تناسلی به شکل توده‌هایی در نواحی مقعد و رکتوم (راه برگشتی)، ناحیه تناسلی، اطراف دهان و دهانه رحم مشاهده می‌شود. این بیماری با HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد می‌شود و تکثیر آن نیز از طریق تماس جنسی است.

  • HPVها انواع مختلفی دارند، اما همواره باعث سرطان نخواهند شد.

  • برای درمان زگیل تناسلی از روش‌های مختلف مانند کرایوتراپی، لیزر، کرم، دارو و… استفاده می‌شود. با این روش‌ها می‌توان زگیل تناسلی را از بین برد. با این حال، خود این ویروس بعد از 2 سال از بین می‌رود.

  • برای کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی از کاندوم استفاده کنید و واکسیناسیون انجام دهید.

روش‌های پیشرفته‌ای برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. اغلب این روش‌ها با توجه به وضعیت بیمار، شدت و تعداد زگیل‌های تناسلی و نوع ویروس انتخاب می‌شوند. تنها یک پزشک حاذق و باتجربه می‌تواند روش مناسب برای درمان زگیل تناسلی را پیشنهاد کند.

معرفی دکتر زگیل تناسلی تهرانپارس

دکتر سعیده اسدی، متخصص زنان می‌تواند درمان زگیل تناسلی را به روش‌های مختلف بدون عوارض و بازگشت انجام دهد. دکتر زگیل تناسلی تهرانپارس برای زگیل‌های پیشرفته روش‌های متفاوتی را پیشنهاد می‌دهد. لیزر زگیل تناسلی یکی از روش‌هایی است که برای زگیل‌های پیشرفته با تعداد بالا به کار گرفته می‌شود.

معرفی دکتر زگیل تناسلی تهرانپارس سعیده اسدی

جمع‌بندی

لیزر زگیل تناسلی می‌تواند یکی از روش‌های موثر برای از بین بردن زگیل تناسلی باشد. البته برای درمان زگیل تناسلی از کرایوتراپی (سرمادرمانی)، مصرف دارو، جراحی معمولی، جراحی با لیزر و… کمک گرفته می‌شود. برای تشخیص زگیل تناسلی نیز می‌توانید کولپوسکوپی را زیر نظر دکتر زنان تهرانپارس، دکتر سعیده اسدی انجام دهید.

رپورتاژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *