تاثیر آب استخر روی پوست شما چیست؟ به گفته یک متخصص پوست کلینیک کلیولند

تاثیر آب استخر روی پوست شما چیست؟

تاثیر آب استخر روی پوست شما، به گفته یک متخصص پوست کلینیک کلیولند

آب استخر خنک، زلال و بسیار وسوسه‌کننده است، اما در عین حال خشن هم هست. یک متخصص سلامت پوست، شش راز برای محافظت از پوست و موی تابستانی را فاش می‌کند.

بیرون آمدن از استخر در یک روز گرم حس نوستالژی خاصی دارد – موهایتان کمی خشک و شکننده می‌شود (شاید حتی کمی روشن‌تر)؛ و بوی تمیزی خاصی روی پوستتان می‌ماند. اگر این حس‌ها را تجربه می‌کنید، دکتر جنیفر لوکاس، متخصص پوست در کلینیک کلیولند، تایید می‌کند که آب استخر به روش‌های خاصی روی پوست و موی شما تاثیر می‌گذارد – از جمله آسیب احتمالی.

دکتر لوکاس در بیانیه‌ای به بخش سلامت مجله Reader’s Digest می‌گوید: «کلر ماده‌ی عالی‌ای برای استخر است، چون به ضدعفونی کردن آن کمک می‌کند، درسته؟» او ادامه می‌دهد: «کلر تعداد باکتری‌ها را پایین نگه می‌دارد و باعث می‌شود آب زلال و بهداشتی‌تر به نظر برسد. اما مشکل این است که کلر بسیار خشک‌کننده است.»

اما دکتر لوکاس اضافه می‌کند که اثرات کلر می‌تواند فراتر از این هم برود. او توضیح می‌دهد که کلر موجود در استخرها همچنین می‌تواند باعث ایجاد درماتیت تماسی تحریکی شود، راشی که توسط یک ماده‌ی تحریک‌کننده ایجاد می‌شود. طبق گفته‌ی کلینیک کلیولند، علائم بثورات درماتیت تماسی عبارتند از:

 • رنگ تیره، قرمز یا بنفش
 • متورم
 • بافت شبیه کهیر
 • برآمده با یک دسته کوچک از جوش‌های ریز یا تاول
 • ترشح مایع یا چرک
 • سوزش یا خارش
 • پوسته‌پوسته شدن
 • خارش

دکتر لوکاس توصیه می‌کند که اگر بعد از شنا در استخر، متوجه بثورات درماتیت تماسی روی بدنتان شدید، از خاراندن آن خودداری کنید – خراشیدن پوست می‌تواند منجر به عفونت شود. شما می‌توانید این بثورات را با داروهای بدون نسخه درمان کنید (برای توصیه، با پزشک یا داروساز صحبت کنید). با این حال، اگر علائم بدتر شوند یا چند روز باقی بمانند، باید به پزشک مراقبت‌های اولیه‌ی خود مراجعه کنید.

کلر همچنین می‌تواند چربی طبیعی موهای شما را از بین ببرد و آن حس زبر و خشن را ایجاد کند و ممکن است به همین شکل روی چشم‌ها و ناخن‌های شما نیز تاثیر بگذارد.

دکتر لوکاس برای مقابله با این مشکلات، چند نکته را توصیه می‌کند:

 • خیس کردن پوست و موی خود قبل از ورود به آب استخر می‌تواند از جذب مقدار زیادی کلر جلوگیری کند.
 • استفاده از ضد آفتاب می‌تواند به مرطوب کردن و ایجاد یک سد محافظ در برابر مواد شیمیایی آب استخر کمک کند.
 • یک ماسک محافظ مو – شبیه به نرم‌کننده‌ی بدون آب‌کشی – می‌تواند شما را از اثرات خشک‌کنندگی کلر محافظت کند.
 • یک کلاه شنا و عینک هم می‌توانند نه تنها برای محافظت از مو، بلکه برای محافظت از پوست سر و پوست نازک اطراف چشم‌ها نیز مفید باشند.

مهمتر از همه، دکتر لوکاس تاکید می‌کند که بعد از بیرون آمدن از استخر باید دوش بگیرید: «تمام آن کلر روی شماست؛ نمی‌خواهید روی بدنتان بماند و به تحریک‌کنندگی ادامه دهد.» او ادامه می‌دهد: «بنابراین، باید وارد دوش شوید، دوش بگیرید، از یک پاک‌کننده‌ی ملایم‌تر برای پاک کردن آب استخر از بدنتان استفاده کنید.»

او اضافه می‌کند: «بعد از آن، مرطوب کردن پوست واقعا مهم است. تمام آن چربی که از پوستتان پاک شده را می‌خواهید به آن برگردانید.» او به طور خاص محصولاتی را توصیه می‌کند که حاوی سرامید یا اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند تا به پوست شما در بهبودی کمک کنند و به شما کمک کنند تا حس تازگی بعد از شنا را حفظ کنید.

منبع: thehealthy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *