اکسیدان 9 درصد برای چه رنگ مویی استفاده می شود

اکسیدان 9 درصد برای چه رنگ مویی استفاده می شود

می‌گویند هر زنی که می‌خواهد تغییری در ظاهر خود ایجاد کند، دست به موهای خویش می‌برد. برخی کمند گیسوی خود را کوتاه می‌کنند و برخی دیگر سراغ رنگ و مش می‌روند. این روزها کمتر زنی را پیدا می‌کنید که حداقل یک بار، موهای خود را رنگ نکرده باشد. برخی به قدری حرفه‌ای شده‌اند که همیشه مواد لازم را دم دست دارند تا هر وقت از رنگ موی خود خسته شدند، دست به کار شوند.

یکی از اصلی‌ترین موادی که برای رنگ کردن مو لازم دارید، اکسیدان است. اکسیدان‌ها که برای باز کردن رنگ اصلی مو به رنگ‌ها اضافه می‌شوند، دارای قدرت‌های مختلفی هستند. یکی از این اکسیدان‌های پرکاربرد، اکسیدان 9 است که برای رنگ‌های روشن به کار می‌رود.

در این مقاله تصمیم داریم به طور مفصل در مورد اکسیدان 9 درصد صحبت کنیم. اگر شما هم علاقه به آموختن بیشتر دارید، به خواندن این متن ادامه دهید.

اکسیدان چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به شکل کامل در مورد کاربردهای اکسیدان 9 درصد صحبت کنیم، باید به خوبی بفهمیم که اکسیدان چیست. همانطور که اشاره کردیم، اکسیدان بخشی مهم از فرایند رنگ کردن مو است. اصلاً بدون این ماده بی‌رنگ، نمی‌توان مویی رنگ کرد.

ماهیت این ماده، کاملا شیمیایی است و نوعی کاتالیزور به حساب می‌آید به عبارت دیگر به فرایند باز شدن رنگ اصلی موها و رنگ‌ پذیری جدید آن‌ها کمک می‌کند. اکسیدان‌ها انواع مختلفی دارند که با عدد مشخص می‌شوند. اکسیدان‌های موجود در بازار شامل اکسیدان 3، 6، 9 و 12 درصد هستند که طبیعتاً قدرت اکسیدان 3 از همه کمتر است و بیشتر برای رنگ کردن ابروها به کار می‌رود. اکسیدان 12 بیشترین قدرت را دارد و برای رنگ‌های خیلی روشن و بلوند کاربرد خواهد داشت.

در این میان، اکسیدان شماره 9، از آن دسته اکسیدان‌هایی است که برای طیف‌های روشن، انتخاب خیلی خوبی محسوب می‌شود. علاوه بر این، میزان آسیب رسانی این اکسیدان به موها، نسبت به اکسیدان 12 کمتر است.

کاربرد اکسیدان 9 درصد

اکسیدان 9 درصد برای چه رنگ مویی استفاده می شود

سوال بسیار مهمی که مطرح می‌شود، این است که اساساً این اکسیدان چه کاربردی در فرایند رنگ کردن موها دارد؟ اگر به دنبال این هستید که موهای خود را به رنگ خیلی روشنی مثل بلوند پلاتینه، سفید، خاکستری و…درآورید، بهترین انتخاب شما، اکسیدان 9 درصد خواهد بود. از دیگر کاربردها و مزیت‌های این اکسیدان می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • بهترین گزینه برای دکلره کردن موها، اکسیدان 9 درصد است.
  • موها را به پایه روشن خیلی خوبی می‌رساند.
  • آسیب آن نسبت به اکسیدان 12 درصد کمتر است.
  • در صورت عدم استفاده از فویل در رنگ‌ آمیزی، بهتر است از اکسیدان 9 درصد استفاده کنید که سوختگی کمتری به بار می‌آورد.

انتخاب بهترین رنگ مو

اکسیدان 9 درصد برای چه رنگ مویی استفاده می شود

چطور بهترین مارک رنگ مو را انتخاب کنیم؟ برای انتخاب بهترین رنگ مو، باید ابتدا به دیگر اجزای صورت و رنگ پوست توجه شود. مثلا اگر پوست جوگندمی و سبزه‌ای دارید، رنگ‌هایی در طیف عسلی می‌توانند انتخاب خیلی خوبی محسوب شوند.

اگر پوستی سفید و روشن دارید و اجزای صورت شما هم ظریف است، توصیه می‌کنیم از رنگ موهای طیف قهوه‌ای، قرمز، ماهاگونی و…استفاده کنید.

نکته مهم اینجاست که برای هر یک از این رنگ موها، باید اکسیدان مخصوص به خود را انتخاب کنید. مثلا اگر موهای شما سفید است و حالا می‌خواهید آن‌ها را به رنگ قهوه‌ای برسانید، حتما از اکسیدان 6 درصد استفاده کنید.  همچنین دقت داشته باشید که پایه موها باید به عدد 1 تا 5 برسد تا رنگ پذیری موهای سفید بالا برود و علاوه بر این، آسیب زیادی هم نبیند.

 

تفاوت اکسیدان 6 و 9

گفتیم که اکسیدان‌های مختلفی در بازار موجود هستند که هر یک از آن‌ها، کاربرد خاص خود را دارند. صرف‌نظر از اکسیدان شماره 9، یکی دیگر از اکسیدان‌هایی که هیچوقت قفسه لوازم یک آرایشگر را ترک نمی‌کند، اکسیدان 6 درصد است.

این نکته را باید درک کنید که هرچه عدد اکسیدان بالاتر باشد، به این معنی است که قدرت روشن کنندگی بیشتری روی موها دارد. پس می‌توان نتیجه گرفت که قدرت اکسیدان 6 درصد کمتر است و برای رنگ‌های تیره‌تر به کار می‌رود. در کنار این مورد، آسیبی که از مصرف اکسیدان 6 به موها می‌رسد، کمتر خواهد بود.

نباید فراموش کنید که مهمترین نکته در انتخاب اکسیدان مناسب موها، این است که جنس آن‌ها را به خوبی بشناسید. اگر موهای ضخیمی دارید که به سادگی رنگ نمی‌پذیرند، باید به سراغ اکسیدان 9 درصد بروید که قدرت بیشتری دارد.

به طور کلی باید بگوییم که اکسیدان‌های مختلف، برای مصارف متفاوتی به کار می‌روند و نمی‌توان توقع یکسانی از آن‌ها داشت. مهم این است که در وهله اول بهترین برند لوازم آرایشی و یک اکسیدان مرغوب و باکیفیت انتخاب کنید که تا جای ممکن، جلوی آسیب دیدن مو را بگیرد. دومین نکته مهم اینجاست که کار رنگ آمیزی را به یک آرایشگر حرفه‌ای و کاربلد بسپارید که رنگی یکنواخت و زیبا برای موهای شما درآورد.

اکسیدان برای رنگ موی بدون آمونیاک

نکته‌ای که در مورد رنگ موهای بدون آمونیاک باید بدانید، این است که قدرت کمتری دارند و روی موهای تیره، معمولاً جواب نمی‌دهند. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از رنگ موی بدون آمونیاک بگیرید، باید ابتدا اکسیدان 3 یا 6 درصد را روی موها گذاشته و ماساژ بدهید. به این ترتیب، قبل از اینکه رنگ را به موها بزنید، اکسیدان کمی رنگ آن‌ها را باز می‌کند. بعد از آن، می‌توانید رنگ موی بدون آمونیاک را با اکسیدان 6 درصد مخلوط کرده و روی موها بزنید تا بهترین رنگ ممکن به دست آید.

نسبت اکسیدان با رنگ مو

یکی دیگر از سوالات مهمی که به هنگام رنگ کردن موها پیش می‌آید، این است که نسبت اکسیدان با رنگ مو چقدر باید باشد؟ برای پاسخ به این سوال، معمولاً توصیه می‌شود که جعبه محصول را بررسی کنید و دستورالعمل مندرج روی آن را دنبال نمایید.

در صورتی که روی جعبه، عدد 1:1 درج شده باشد، به این معنی است که نسبت رنگ مو و اکسیدان باید یکسان باشد، اما در صورتی که روی آن، عدد 1:2 نوشته شود، باید اکسیدان را دو برابر رنگ مو در نظر بگیرید.

اکسیدان 9 درصد برای چه پایه رنگی است؟

حتما شما هم شنیده‌اید که برخی از آرایشگران به هنگام رنگ کردن مو از یک سری عدد اسم می‌برند و می‌گویند که مثلا، رنگ موی مشتری به پایه 5 یا…رسیده است. نکته اینجاست که هرچه این عدد بالاتر باشد، به این معنی است که موها روشن‌تر شده و آماده پذیرش رنگ‌های روشن‌تری است.

اکسیدان 9 درصد، معمولاً می‌تواند موها را به پایه 4 الی 9 برساند. بنابراین برای طیف‌های متوسط تا روشن مناسب خواهد بود.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم که انتخاب یک اکسیدان با توجه به رنگ موی موردنظر صورت می‌گیرد. هرچه موی روشن‌تری بخواهید، باید از اکسیدان‌های قوی‌تری مثل 9 یا 12 درصد استفاده کنید. اگر نسبت دقیق اکسیدان، رنگ مو و دکلره را بشناسید و با ترکیبات رنگی، آشنایی داشته باشید، می‌توانید نتیجه فوق‌العاده‌ای به دست آورید. البته در میان، نباید اهمیت یک محصول خوب و مرغوب را فراموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *