آیا می خواهید پیر شدن را به تعویق بیندازید؟ رژیم غذایی مردان مسن ژاپنی را دنبال کنید

آیا می خواهید پیر شدن را به تعویق بیندازید؟

میخواهید پیر شدن را به تعویق بیندازید؟ طبق یک مطالعه جدید، رژیم غذایی مردان مسن ژاپنی را دنبال کنید

ژاپن یکی از «مناطق آبی» جهان است و همکاری تحقیقاتی جدیدی بین دانشگاه UCLA و پزشکان ژاپنی نشان داده است که چند ماده غذایی خاص به طور واضح در این روند نقش دارند.

امروزه به نظر می رسد در هر گوشه ای با وعده محصولات زیبایی و جراحی های زیبایی برای جوان ماندن طولانی مدت مواجه می شویم، اما به غیر از محافظت در برابر نور خورشید، مشکلات علمی مرتبط با پیری اغلب درونی هستند. مشابه کرم های ضد چروک که سلول های مرده پوست را از بین می برند، رویکردی به نام (geroscience) با هدف کند کردن روند پیری و محافظت از بدن در برابر بیماری ها ایجاد شده است.

طبق گفته مؤسسه ملی پیری آمریکا، فرضیه جرادانش این است که بسیاری از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و آرتروز تحت تأثیر پیری قرار می گیرند، بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از همه این موارد، مقابله درمانی با روند پیری است.

بیشتر تحقیقات در مورد چگونگی به تعویق انداختن پیری بر روی داروها و مکمل ها متمرکز بوده است، اما یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه های برتر ژاپن و کالیفرنیا انجام شده، بر نقش رژیم غذایی و تغذیه در کند کردن ساعت زیستی شما تأکید می کند.

این مطالعه که در ماه می 2024 در مجله Frontiers in Nutrition منتشر شد، شامل 144 مرد بین 65 تا 72 سال بود. شرکت کنندگان جزئیات مربوط به عادت های سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، سطح تناسب اندام، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و عادات غذایی خود را به اشتراک گذاشتند. محققان همچنین نمونه خون از شرکت کنندگان گرفتند و از «ساعت های اپی ژنتیک» استفاده کردند که بر اساس ترکیبی از نشانگرهای سلامتی مانند سطح گلوکز، تعداد گلبول های قرمز و سفید خون و موارد دیگر، سن بیولوژیکی را محاسبه می کرد.

محققان دو الگوی غذایی را که شرکت کنندگان دنبال می کردند، شناسایی کردند: الگوی اول که آنها آن را «الگوی غذایی به سبک غربی» نامیدند، با مصرف زیاد گوشت، گوشت های فرآوری شده، تخم مرغ و سس مایونز مشخص می شد. الگوی دوم «الگوی غذایی سالم ژاپنی» نام داشت و با مصرف زیاد سبزیجات، میوه ها، جلبک دریایی و «ناتو» (سویای تخمیر شده) مشخص می شد.

این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگانی که الگوی غذایی سالم ژاپنی را دنبال می کردند، علائم کند شدن پیری بیولوژیکی را نشان دادند. این موضوع حتی پس از در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند BMI، سیگار کشیدن، الکل و عادات ورزشی نیز صادق بود.

این نتایج نشان می دهد که رژیم غذایی سالم ژاپنی ممکن است به تأخیر در پیری کمک کند، در حالی که به نظر نمی رسد رژیم غذایی غربی همین مزایا را داشته باشد.

نویسندگان این مطالعه به تحقیقات قبلی که نشان داده است برنامه های غذایی مانند رژیم غذایی DASH و مدیترانه ای نیز می توانند به کند کردن روند پیری و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن کمک کنند، اشاره می کنند. بنابراین، چه بخواهید ناتو را امتحان کنید یا چربی های سالم بیشتری مصرف کنید، غذاهای بین المللی می توانند الهام بخش آزمایش های سالم برای شما باشند.

منبع: thehealthy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *